НАЗАД
                                Сиренe и кашкавал



   Сиренето е млечен продукт, който се получава при втвърдяване на млякото по специална технология. Названието „сирене“ в България обикновено се използва за бялото саламурено сирене, но всъщност сирената са хиляди видове, всяко от тях със свои уникални характеристики, получени в зависимост от вида мляко, технологията, мястото на производство и др.
Млякото е храна, която физиолозите определят като безусловно необходима във всички възрасти на човека. То не може да бъде заместено с друг хранителен продукт.
Сиренето е храна, произведена от мляко, обикновено от млякото на крави, биволи, кози или овце. Общото за всички сирена е, че се получават след коагулация на белтъка, след което коагулиралата маса се отцежда от остатъчната суроватка и се подправя и дообработва според съответната технология.
Сиренето притежава висока калоричност и физиологична пълноценност, които се обуславят от високо съдържание на белтъчни вещества и мазнини, от наличието на добре усвоими от човешкия организъм пептиди, свободни аминокиселини, витамини и микроелементи. При узряването на сиренето, белтъчините му претърпяват качествени изменения и стават по-лесно смилаеми и по-добре усвоими от организма.
Сиренето е с по-дълъг срок на годност, отколкото било останало само като мляко от което е направено. Технологията на производство на сирене запазва продукта направен от млякото за по-дълго време. Сиренето е ценна храна, извества още от древните народи. И днес то обогатява и разнообразява трапезана ни, и е традиционен продукт от храната в България. То е концентириран източник на много хранителни съставки - белтъчини, мазнини, минерални соли и витамини.
Изварата е продукт който се разваля много бързо. Тя трябва да се консумира до 12 часа след като бъде произведена и или до 36 часа след съхранение в хладилник. Тя е богат източник на пълноценни белтъчини, калций и фосфор. Изварата е ценен диетичен продукт.
сандвич с кашкавалКашкавалът е вид твърдо сирене, което се произвежда от мляко. Кашкавалът изисква период на зреене в продължение на 60 дни. Един от признаците на неузрелия кашкавал е, че е много мек и се лепи по ножа при рязане. Кашкавалът има по-високо съдържание на мазнини и готварска сол. До познатия ни кашкавал и всички останали видове от групата на парените сирена се е стигнало чрез постепенно усъвършенстване на технологията в продължение на много векове. Технологията се изразява в прокисване на сиренето и последващо попарване с гореща вода и осоляване. Голяма част от парените сирена се различават само по форма, тегло, вид на използваното мляко, масленост на сиренето и др.,
Нужно да се прави разлика между българския кашкавал и жълтите сирена, познати в Европа. Жълтите сирена се произвеждат със закваски, които могат да се внасят след подсирването. В някои от технологиите се ползват два вида мляко и специфични технологични усло
НАЗАД